Domy atrialne

Do najnowocześniejszej zabudowy jednorodzinnej, pojętej w najbardziej dodatnim znaczeniu tego słowa, należą domy atrialne. Na tę ocenę składają się zalety zarówno natury ekonomicznej, jak i architektonicznej. W naszych warunkach domy atrialne reprezentują zupełnie nową formę domu jednorodzinnego. Charakterystyczną cechą tego budynku jest to, że wszystkie pomieszczenia skierowane są nie na zewnątrz, a do centralnej części budynku, którą jest mały dekoracyjny ogródek, zwany atrium.

Wielkość ogródka ograniczonego do powierzchni około 30 do 50 m2 jest zupełnie wystarczająca do wypoczynku dla osób dorosłych i jako miejsce zabaw dla dzieci, zwłaszcza małych, bez konieczności uprawiania ogródka użytkowego. Ten typ zabudowy szczególnie może odpowiadać osobom, które chciałyby posiadać skalny ogródek, mały basen wodny czy też wielokwiatowy ogródek dekoracyjny.

Ogródek atrialny obudowany z czterech stron, a więc niewidoczny z okien sąsiadów i ulicy, pozwala na całkowitą swobodę wypoczynku. Dość istotną zaletą, wyjątkowo cenną dla osób prowadzących ruchliwy i wyczerpujący tryb życia, jest możliwość odseparowania się od ludzi, wyizolowania od otoczenia, a przede wszystkim od przechodniów i sąsiadów. Żaden rodzaj zabudowy nie jest w stanie zapewnić takiej intymności wnętrza, jaką można uzyskać w domu atrialnym. Na podkreślenie zasługuje możliwość znacznego przeszklenia i otwarcia wnętrz mieszkalnych od strony atrium bez obaw i zastrzeżeń, jakie często zgłaszają użytkownicy domów jednorodzinnych.

Rozwiązanie tego rodzaju pozwala na idealne naświetlenie i nasłonecznienie oraz bezpośredni związek człowieka z zielenią. Kontakt ten jest o wiele bliższy i pełniejszy niż w domu wolno stojącym. Drzewa, krzewy i kwiaty przenikają do wnętrza, a atrium staje się integralną częścią mieszkania. Zwrócenie pomieszczeń otworami w stronę atrium w dużym stopniu tłumi hałasy z ulicy i zmniejsza uciążliwość komunikacji miejskiej.