Budynek piętrowy czy parterowy

W informacji o terenie urząd gminny lub miejski określa warunki zabudowy i podejmuje decyzję, czy można pobudować budynek parterowy czy piętrowy. Urząd może jednak pozostawić swobodę wyboru. Wówczas należy zastanowić się i sprawę rozważyć wszechstronnie biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na kształt naszego domu. Najpierw należy rozpatrzyć sprawę z punktu widzenia przyszłego użytkowania mieszkania.

W jakim budynku lepiej i wygodniej jest mieszkać: czy w parterowym, gdzie wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, czy też w piętrowym, gdzie część pomieszczeń znajduje się na parterze, a część na piętrze. Ten zasadniczy podział mieszkania, charakterystyczny dla budynku piętrowego, stwarza jak gdyby pewną izolację pomieszczeń na piętrze. Niekiedy może ona być korzystna i pożądana, jeżeli np. w piętrowym budynku mają zamieszkać dwie rodziny prowadzące wspólne gospodarstwo. W takim układzie wyodrębnienie mieszkań jest nie tylko słuszne, lecz i potrzebne. Dla osób pragnących ciszy i odosobnienia od reszty mieszkańców budynek piętrowy stwarza dogodne możliwości. Natomiast zdecydowanie ujemną cechą budynku piętrowego jest konieczność codziennego uciążliwego wchodzenia po schodach.

W budynku parterowym, gdzie kuchnia jest obok pokoju czy łazienki, łatwo jest przechodzić z jednego pomieszczenia do drugiego, gospodyni może pilnować dzieci, doglądać gotowania, mieć wszystko w pobliżu. Pod względem prawidłowego układu funkcjonalnego domu, lepiej jest wydzielić dwa zespoły w mieszkaniu. Jeden składający się z pokoju dziennego i kuchni, w którym spotyka się cała rodzina, i drugi utworzony z sypialni i łazienki, przeznaczony §!o indywidualnego odpoczynku.